Su Tong (Tong Zhonggui) kommer från staden Suzhou på Kinas sydostkust. Han studerade språk och litteratur vid Beijing Normal University och inledde sin författarkarriär på 1980-talet, då han blev känd för sina noveller om tiden före den kommunistiska revolutionen. Su Tong har en mycket stor produktion bakom sig och hans berättelser kan oftast hänföras till två kategorier. Den första är historier som utspelar sig på en gata vid namn Cedergatan i en mindre stad på 1970-talet och som oftast handlar om ungdomar och deras uppväxt. Ett vanligt tema är hur vardagliga händelser lockar fram avundsjuka och hämndbegär som leder till katastrofer många gånger värre än de inblandade hade kunnat ana. Andra återkommande ämnen är våld och övergrepp inom familjen.
Den andra sortens berättelser utspelar sig i den fiktiva orten Fengyangshu på landsbygden under första halvan av 1900-talet och präglas av en dekadent och mystisk stämning. Novellen "Hustrur och bihustrur", som filmatiserades under titeln Den röda lyktan, är ett exempel på en sådan berättelse.
De flesta av Su Tongs historier är grymma och våldsamma men skrivna på ett nästan förrädiskt enkelt och avskalat språk, vilket ger en fascinerande kontrast. Su Tong tar aldrig parti för någon av personerna i berättelserna utan antar snarare rollen av en betraktare eller rapportör som inte lägger någon värdering i det som sker - ett skrivsätt som ger en obehaglig kyla åt hans berättelser.
Su Tong har också arbetat vid Nanjing Art Institute och som redaktör för den litterära tidskriften Zhongshan. Flera av hans noveller och romaner har filmatiserats. Idag är han bosatt i Nanjing.
Bland hans verk kan nämnas "Qiqie cheng qun" (1989), Mi (1992), Wo de diwang shengya (1992), Wu Zetian (1994) och Funü shenghuo (2003). [Anna Gustafsson Chen]
|
|